Wspieraj nas

Fundacja

Galerie zdjęć

Ponad dwudziestu młodych członków zespołu, który działa od września przy diecezjalnym Radiu Głos w Pelplinie skomponowało i wykonało Nieszpory ku czci św. Jana Chrzciciela, który był patronem biskupa Szlagi oraz jest patronem Radia Głos.

Rozpoczynając wieczór, dyrektor Radia Głos ks. prał. Ireneusz Smagliński podkreślił, że biskup Szlaga „bardzo entuzjastycznie mówił i reagował na pierwsze kroki  i sukcesy zespołu wokalno-instrumentalnego „Na cały Głos”, który działa od września ubiegłego roku przy  diecezjalnym radiu”. Dodał, że śp. Bp Szlaga  miał zaplanowany od wielu miesięcy udział w koncercie.

 

Przy specjalnym oświetleniu bogatych wnętrz gotyckiej bazyliki katedralnej rozbrzmiały hymn, psalmy, Magnificat, Ojcze nasz, prośby i modlitwa z uroczystym i rozbudowanym „Amen”.

W koncercie wziął udział administrator diecezji pelplińskiej biskup Wiesław Śmigiel, wielu kapłanów ze swoimi parafianami z całej diecezji. Katedra pelplińska wypełniona była po brzegi. Obecni też byli przedstawiciele władz samorządowych, szczególnie miast i gmin, których honorowym obywatelem był biskup Szlaga.

W ramach podziękowania wykonawcom, biskup Wiesław Śmigiel wyraził szczególną radość z faktu, że to młodzi wykonawcy przygotowali Nieszpory i „z młodzieńczą energią” wykonali koncert. Hierarcha podkreślił, że zespół „Na cały Głos” staje się „żywym pomnikiem posługi biskupiej pierwszego biskupa pelplińskiego” a więc „pomnikiem najpiękniejszym”, bo cenniejszym niż wszystkie „tablice i płyty”, powiedział biskup. Posłużył się, w tym miejscu, porównaniem do Dzieła Nowego Tysiąclecia, które pomaga w kształceniu młodych ludzi w Polsce i jest „żywym pomnikiem” postawionym Janowi Pawłowi II. „Jestem zbudowany waszym występem, ponieważ reprezentujecie wysoki poziom artystyczny, macie w sobie bardzo dużo energii i widać, że naprawdę kochacie to, co robicie”, mówił hierarcha.

Uroczystemu koncertowi towarzyszyła promocja płyty CD (podwójny album), na którym umieszczono 45 przemówień zmarłego biskupa Jana Bernarda Szlagi, zarejestrowanych  przez Radio Głos w ciągu 20 lat jego posługi jako biskupa pelplińskiego.

Zespół „Na cały Głos” tworzy 24 uczniów i studentów, którymi kieruje ks. Zbigniew Gełdon, redaktor Radia Głos. Zespół ma za sobą koncerty ewangelizacyjne, nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Z okazji 20-lecia posługi biskupa Jana Szlagi dał specjalny koncert w domu biskupim. Zespół chce też nawiązywać do wielowiekowych muzycznych tradycji cysterskich opactwa pelplińskiego.

Realizacja: Seweryn Sildatk